Sıkça Sorulan Sorular

 • Hakkımızda
  FotoKritik Türkiye’deki ve yurtdışındaki amatör ve profesyonel fotoğrafçılık ve dijital çalışmalar ile ilgilenenleri buluşturmayı amaçlayan bir paylaşım platformudur. FotoKritik Türkiye'de bu kapsamdaki ilk ve en büyük sitedir.
  Kısaca FotoKritik'te yapabilecekleriniz:

  FotoKritik üyeleri diğer kullanıcılar tarafından yüklenmiş fotoğrafları yorumlayabilir ve oylayabilir;

  Aynı zamanda kendi fotoğraflarını da diğer fotoğrafseverlerin beğenisine sunabilir;

  Fotoğraflara puan verilebilir. Burada puanlamanın amacı kimin daha iyi bir fotoğrafçı olduğunu ya da hangi fotoğrafın daha güzel olduğunu saptamak değil, belirli bir seviyenin üzerindeki fotoğrafları ortaya çıkartmaktır;

  Popüler fotoğraflar sayfasındaki otomatik olarak seçilen fotoğraflar bu puanlar baz alınarak seçilmektedir;

  Kısacası FotoKritik fotoğrafla iç içe olabileceğiniz, paylaşımlar yaşayabileceğiniz, birçok konuda bilgi edinebileceğiniz ve kendinizi geliştirebileceğiniz bir ortamdır.
 • Soru : Nasıl üye olurum?
  Ana menüde bulunan “üye ol”a tıklayarak açılan kutucuktaki bilgileri doldurarak ya da daha pratik bir şekilde “Facebook” ile bağlanabilirsiniz.

 • Soru : Profilime nereden ulaşabilirim? Profil bilgilerimi nereden güncelleyebilirim? Nasıl çıkış yaparım?
  Ana menünün sağ üst kısmında kullanıcı adınız yazmaktadır.Kullanıcı adınıza tıklayarak profilinize ulaşabilirsiniz.
  Kullanıcı adınızın üzerine geldiğinizde açılan menüden “ayarlar”a ve “çıkış yap”a ulaşabilirsiniz.

 • Soru : Kullanıcı adı ve e-posta değişikliğini nereden yapabilirim?
  Ana menünün sağ üst kısmında kullanıcı adınız yazmaktadır.Kullanıcı adınızın üzerine geldiğinizde açılan menüden “Ayarlar” a tıklayınız.
  Açılan sayfada “Hesap” ve “Bilgilerim” tıkladığınız takdirde kullanıcı adı ve e-posta değişikliğinden istediğinizi gerçekleştirebilirsiniz.

 • Soru : Nasıl fotoğraf yüklerim?
  Ana menüde bulunan “fotoğraf yükle”ye tıklayınız. Gerekli açıklamayı okuduktan sonra, “fotoğraf seç” butonuna tıklayarak yüklemek istediğiniz fotoğrafları seçiniz. “Tamam”a bastığınızda fotoğraflarınız otomatik olarak yüklenecektir. Fotoğraflarınızın bilgilerini doldurduktan sonra, sayfanın en alt kısmında bulunan “yükle”ye tıklayarak fotoğraf yükleme işleminizi tamamlayabilirsiniz.

 • Soru : Üyeliğimi nasıl iptal edebilirim?
  Profil ayarlarında bulunan “hesap” tabından üyeliğinizi iptal edebilirsiniz.

 • Soru : Yanlışlıkla üyeliğimi iptal ettim. Üyeliğimi nasıl geri alabilirim?
  İptal edilen üyeliğinizi tekrar aktif etmek için, "giriş yap" kısmından kullanıcı adı ve şifrenizi yazarak hesabınızı tekrar aktif edebilirsiniz.

 • Soru : Hesabımı bir süre dondurabilir miyim?
  Hesabınızı istediğiniz süre boyunca iptal durumunda tutup, tekrar giriş yaptığınızda aktif hale getirebilirsiniz.

 • Soru : Kaç fotoğraf yükleme hakkım var?
  Üyelerimiz için sınırsız fotoğraf yükleme seçeneği sunulmaktadır.

 • Soru : Etiket nedir?
  Etiket, fotoğrafınızın bulunmasını kolaylaştıran anahtar kelimelerdir. Aralarına virgül ekleyerek fotoğrafınızla ilgili anahtar kelimeleri yazmanız, fotoğrafınızın bulunmasını etkileyecektir.

 • Soru : Fotoğraf bilgilerini yazmam ve exif bilgisini göstermem neden bu kadar önemli?
  Fotoğrafınızı izleyen kullanıcıların, fotoğrafınızın hikayesini ya da ayrıntılı bilgisini görmesi, fotoğrafınızın anlaşılırlığını arttıracaktır. Exif bilgisi ise fotoğrafa yeni başlayanlara yardımcı olacağı gibi, profesyonel fotoğrafçıların fotoğrafınıza daha detaylı bir gözle bakmasını sağlayacaktır. Bu sebeplerden, fotoğraflarınızın bilgilerini paylaşmanızı öneririz. Kimbilir belki de cep telefonuyla harikalar yaratıyorsunuz, bunu belirtmek istemez misiniz? 

 • Soru : Fotoğraf bilgilerimi nasıl güncellerim? Fotoğrafımı nereden silebilirim?
  Fotoğrafınızın büyük halinde, sağ üst köşede “fotoğrafı düzenle” bulunmaktadır. Buradan fotoğrafınızı düzenleyebilir ve silebilirsiniz.

 • Soru : “Beğen” nedir?
  “Beğen”, puan almayı hak ettiğini düşündüğünüz fotoğrafları popüler sayfasına taşımanızı sağlayan bir butondur. Beğenmediğiniz fotoğrafları “beğen”meden geçmeniz, puanları belirlemede yardımcı olacaktır.

 • Soru : Fotoğrafları nasıl favorime eklerim?
  Fotoğrafların büyük hallerinde,sağ kısımda bulunan “kalp”e tıklayarak fotoğrafları favorinize ekleyebilirsiniz.

 • Soru : Favorime eklediğim fotoğraflara nereden ulaşabilirim?
  Profilinizde bulunan “favorileri” tabı, size favoriye eklediğiniz fotoğrafları getirecektir.

 • Soru : Yorum nedir? Artık eleştiri yapamıyor muyuz?
  Yeni FotoKritik’te eleştiri sistemimizi kaldırarak “yorum sistemi” ile yeniledik. Yorumlar, herhangi bir kural olmadan bir fotoğraf hakkındaki hislerinizi veya yorumlarınızı belirtebileceğiniz bir alandır.

 • Soru : Bir kullanıcıyı nasıl takip edebilirim? Takip ettiğim kullanıcıların fotoğraflarına nereden ulaşabilirim?
  Diğer kullanıcıların fotoğraflarında, kullanıcı isimlerinin yanında ve profillerinde “takip et” bulunmaktadır. “Takip et”e tıklayarak diğer kullanıcıları takip edebilirsiniz. Takip ettiğiniz kullanıcılara profilinizdeki “takip ettikleri” tabından izleyebilirsiniz.

 • Soru : Günün fotoğraflarını bulamıyorum. Nereden ulaşabilirim?
  “Günün fotoğrafları”nın yerini “popüler fotoğraflar” almıştır. Eskiden günde 20 fotoğraf öne çıkarken, düzenlenen algoritmaya göre yeni FotoKritik’te bir günde 50’den fazla fotoğrafın öne çıkma ihtimali bulunmaktadır. Bu konudaki değişikliğimizin amacı, sizleri daha kaliteli fotoğraflar ile buluşturmaktır.

 • Soru : Popüler fotoğraflar neye göre seçilmektedir?
  Popüler fotoğraflar kullanıcılarımız tarafından en çok oylanan,izlenen ve favoriye alınan fotoğrafların öne çıkarıldığı sayfadır. Bu sayfada hem geçmişe yönelik popüler fotoğraflara, hem de güncel popüler fotoğraflara ulaşabilirsiniz.

 • Soru : Editörün seçimi nedir?
  Editörün seçimi FotoKritik editör ekibi tarafından geride kalmış başarılı fotoğrafları öne çıkarmak için oluşturulan sayfadır. Editör ekibimizin seçimlerinde titiz davranan fotoğrafçılar olduğunu belirtmek isteriz.

 • Soru : Galeri nedir?
  Galeri, özel temalarla ve portfolyolarla fotoğrafınızı sergileyebileceğiniz FotoKritik alanıdır. Önce portfolyolar oluşturup FotoKritik’e yüklediğiniz fotoğraflarınızı kategorilendirin. Sonra dilediğiniz temayı seçin ve galerinizi ziyaret edenlere kendinizi tanıtacak cümlelerinizi yazın. Kullaniciadiniz.fotokritik.com adresi, sizi galerinize götürecektir. Bu adresi dilediğiniz her yerde paylaşabilirsiniz.
  Birden fazla portfolyo oluşturabilir ve standart tema dışındaki 7 tema seçeneğinden yararlanabilirsiniz.

 • Soru : İstatistiklerime nereden ulaşabilirim?
  İstatistikler sayfaları şu an bakım halindedir. En kısa zamanda tekrar aktif olacaktır. Anlayışınız için teşekkür ederiz.

 • Soru : Forumları Kimler Kullanabilir?
  Yeniden yayına alınan forumlarımız bugüne kadar fotoğraf tutukunu insanlar ile profesyonel fotoğrafçıları bir araya getirmeyi başaran eşsiz bir platform ve bilgi bankası görevi gördü. Forumlarımızın aynı kalite ve nezihlikte kalmasını sağlamak ve tüm üyelerimizin bu platformu aktif olarak kullanması amacı ile tüm üyelerin kullanımına açmış bulunuyoruz. Forumlarda bulunan 15.000'den fazla konuya ulaşabilmek ya da kendi merak ettiklerinizi sorabilmek için sitemize üye olabilirsiniz.
 • Soru : Gruplar ve ekipman sayfası neden kapandı?
  Bu konudaki yasal açıklamamız şu şekildedir:
  Noktacom Medya, 02.02.2012 tarihi itibariyle, sahibi ve işleteni olduğu www.fotokritik.com ‘un forum, gruplar ve ekipman sayfalarını kapatma kararı almıştır. Bu kararın alınmasındaki temel sebep; özellikle forumun bazı kullanıcılarımız tarafından Üyelik Sözleşmemizde belirtilen kriterlerin dışına çıkılarak, amacını aşan bir şekilde kullanılmış olması, tasvip edilmeyen bu kullanımlar sonucu forumların www.fotokritik.com ‘un imaj ve itibarını da zedeleyen nitelikte bir tartışma ortamına dönüşmesi ve forumlarda kullanılan üslup ve yazılar nedeniyle haklarının ihlal edildiği iddiasıyla kullanıcılarımız tarafından Noktacom Medya’ya iletilen şikayet ve taleplerdir.

  Bu karar hiçbir şekilde kullanıcılarımıza tanınan bir hakkın geri alınması niteliğinde olmayıp; aksine amaç dışı kullanılmaya başlanan ve bu nedenle kullanıcılarımıza rahatsızlık veren ve hatta yasal olarak kişilik haklarını ihlal eden uygulamaların sona erdirilmesi olarak yorumlanmalıdır. Ayrıca, Fotokritik Üyelik Sözleşmesi 9. Maddesinde de açıkça belirtildiği üzere, Noktacom Medya gerekli gördüğü zamanlarda hizmetlerini geçici bir süre askıya alma veya tamamen durdurma hakkını haizdir. Sitede sunulan hizmetler kapsamında Noktacom Medya tarafından açık ya da zımni olarak devamlılık garantisinin verilmediği, açıkça vurgulanmıştır.

  Bilginize sunar, anlayışınız için teşekkür ederiz.”

 • Her türlü soru,öneri ve görüş için bize destek@fotokritik.com adresinden ulaşabilirsiniz.
 • Keyifli fotoğraflamalar dileriz!
 • Telif Hakkı ve Kopyalama: FotoKritik’teki fotoğrafların tüm hakları ve sorumluluğu fotoğraf sahibine aittir. Fotoğrafların izinsiz kopyalanması ve çoğaltılması yasaktır. Başkalarının fotoğraflarını kendi fotoğrafıymış gibi yayımlayan kullanıcıların yüklediği fotoğraflar ile birlikte bu kullanıcıların kullanıcı hesabı da silinir ve FotoKritik'e aynı e-posta adresi ile girişi engellenir. Fotoğrafların kopyalanması ve izinsiz kullanılması halinde fotoğraf sahipleri 5846 sayılı fikir ve sanat eserleri yasasının 25/1, 71/1 ve son, 72c3 ve son maddeleri gereğince çalıntı eserler için cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunabilir ve mahkeme sonucuna göre 2 yıldan 4 yıla kadar hapis, 50 milyardan 150 milyara kadar para cezasına veya her iki cezaya birden çarptırılabilir (mahkemelerin genel kararları para cezası yönündedir). Fotoğraf sahibi ayrıca tazminat davası da açabilir. Fotoğrafların diğer ziyaretçiler tarafından kopyalanması teknik olarak engellenememektedir. Sitemizde uygulamaya aldığımız sağ tık iptali dahi kopyalamayı zorlaştırmakla beraber engelleyememektedir.
Teşekkürler!