Profil

taraklihem

13 Mayıs 2008

Hakkında

Adem YAZAN
Sakarya / Taraklı
Halk Eğitimi Merkezi Müdürü

http://www.fotokritik.com/1182526

Kendi küçük gönlü büyük ilçemiz Taraklı; köyleri ile birlikte 7500 nüfusa sahip küçük ve bozulmamış eski bir Osmanlı kasabası. Yaklaşık 300 kadar eski yapıya sahip vebunların çoğunluğu restore edilmemiş doğal haliyle ayakta durmayaçalışmakta. İnsanları misafirperver ve manav tabir edilen yerlihalktan oluşmakta. Eski kültürlerini hiç bozmadanyaşatmaktalar.Evler dışında 1517 yılında Yavuz Sultan SeliminMısır seferine giderken yaptırdığı Tarihi Yunus Paşa Cami ve hamamıbulunmakta Taraklıda. İlçe merkezinde yine Osmanlı dönemindedikilen 5 asırlık bir çınar ağacı bulunmakta. Cumartesi günleriTaraklının pazarı aynı zamanda. Yöresel bir Pazar görmek isteyenler için bulunmaz bir fırsat.Ayrıca Taraklı parkı Kestane ağaçlarının gölgesi altında oturan çoğu yaşlı insanları barındırmakta.İnsanların misafirperver ve cana yakın olması özellikle insan fotoğrafı çeken arkadaşlar için çok büyük bir artı.

Yaklaşık 700 kişinin yaşadığı Roman mahallesi Taraklı kültüründenazda olsa etkilenmiş durumda. İnsan fotoğrafı çekmek isteyenarkadaşlar için uygun bir yer. Burada yaşayan insanlar, özellikleçocuklar poz vermek için can atacaklar inanın.

Gürleyik suyu Karagöl yaylasında bulunan kanalların içindeki suyunyer altına girip tekrar yeryüzüne çıktığı yer. Bir kayabloğununaltından çıkarak Mahdumlar çayını oluşturuyor.

Taraklının en ilgi çekici yerlerinden birisi Karagöl yaylası. Tam bir doğa harikasıdır. Rakım 1225.Çam ormanları ve önünde alabildiğine uzananyeşil bir ova. Ve bu ovada otlayan koyunlar ve çobanları. Ayrıca makro fotoğraf sevenler için birçok kelebek ve böcek çeşidi. Ve de bulunmaz doğa görüntüleri.

http://www.fotokritik.com/1182526

Fotokritik üyelerimizin Taraklı ile ilgili fotoğrafları için:
http://okulweb.meb.gov.tr/54/10/216398/fotokritik.html

Takip Ettikleri (Liste)

Ayşe Küçükkurt Sedaduran Funda Bilgin Irem Ilyas Hakan Burhan Fatma Altug Halime Öner Emel Kazbek Fatih Yuce Ayşegül Öztürk NejatSATICI sonpapatya

Kişisel Bilgileri

  • Ad Soyad : taraklihem
  • Şehir : Sakarya
Teşekkürler!