Profil

senty

07 Ağustos 2008

Hakkında

http://www.photosig.com/go/users/view?id=269124
BURAYA DA BEKLERİM...........

********************************************************

Bir elimde kazma, bir elimde makine, umurumda mı medya!

BÜNYAMİN KÖSELİ

Şaban Ok, Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan bir işçi. Onu diğer işçilerden farklı kılan ise elinden fotoğraf makinesini hiç düşürmemesi. Belediyenin su ve kanalizasyon idaresinde çalışan Ok, işinden arta kalan zamanlarda kendisinin tabiriyle ‘ölümsüz kareler’ yakalamaya çalışıyor.
Şaban Ok’un hayat hikâyesi ise çok ilginç… Çünkü o, aralarında Yeni Şafak, Yeni Asya, Turkish Daily News gibi gazetelerin de bulunduğu pek çok yayın organında muhabirlik, foto muhabirliği ve sayfa editörlüğü yapmış bir isim. Gazetelerde çalıştığı dönemde Türk siyaset ve sanat dünyasına yön veren isimlerle röportaj yapmış, fotoğrafları yarışmalarda derece almış. Şaban Ok, şimdilerde, ailevi bazı sebeplerden dolayı döndüğü Kayseri’de, elinde kazma ve küreğiyle o çukur senin bu çukur benim ekmek parasının derdine düşmüş…
Şaban Ok’la geçirdiğimiz birkaç saatlik süre zarfında ‘haber’ ve ‘fotoğraf’la ilgili kayda değer bilgiler öğreniyoruz. Şaban Ok’un fotoğrafa olan merakı, ilkokul yıllarında başlamış. Gazetelerdeki İstanbul siluetleri bir hayli ilgisini çekmiş. Aynı zamanda karikatüre de merak salmış. Gazetecilik macerası ise 1989 yılında çizdiği karikatürleri Can Kardeş adlı bir dergiye yollamasıyla başlar. Karikatürler çok beğenilir ve yöneticiler ‘Gel bizimle çalış’ tavsiyesinde bulunur. Böylece İstanbul’a adım atan Ok, bir yandan karikatür çizer bir yandan da fotoğraf çeker. Fotoğraf makinesi almak için birkaç yıl para biriktirir ama gerekli miktarı toplayamaz, arkadaşlarından borç para alır. Yeni Nesil ve Yeni Asya gazetelerinde muhabirlik yapar. Yeni Şafak gazetesinin kurulduğu ilk yıllarda gazetede çalışır. Daha sonra ise Turkish Daily News gazetesinde foto muhabirliği yapar.
İstanbul, fotoğraf çekmeye çok elverişli mekânları bünyesinde bulunduruyor. Bu fırsatı iyi değerlendiren Şaban Ok, “Fotoğrafa olan merakım İstanbul’la birlikte doruk noktasına ulaştı. Çünkü burası gerçekten çok ilginç bir şehir. Mesela Taksim’de sırtında tabut taşıyan insanları fotoğrafladım. Kadıköy’den çektiğim İstanbul siluetini hiç unutamam. Eminönü, Beşiktaş ve adalar o yıllarda beni çok etkilemişti.” diyor. Şaban Ok’un o yıllara ait unutamadığı çok sayıda hatırası var. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün milletvekili olduğu yıl, kendisiyle bir görüşme yapar. Gül, Şaban Ok’un Kayserili olduğunu öğrenince çok sevinir ve özel bir ilgi gösterir. Gülhane’de Cem Karaca ile röportaj yapan Ok, tam fotoğraf çekmek için hazırlanırken elektrikler gider ve zor durumda kalır. Ertesi gün sanatçının evine giden Ok, Karaca’nın annesinin elinden kahve içer. Nejat Uygur’la dostluk ilişkilerini geliştiren Şaban Ok, Uygur’un çizdiği karikatürleri gazetede yayınlatır.
Aralarında doktor, mühendis ve avukatların bulunduğu yaklaşık elli kişiyle her hafta bir araya gelen Şaban Ok, bir dernek vasıtasıyla fotoğrafa olan merakını her an canlı tutmaya çalışıyor. Şaban Ok, mesleğe yeni başlayan fotoğraf sanatçılarıyla deneyimlerini de paylaşıyor: “Fotoğraf karesi insanı düşündürmeli. Fotoğrafçı, kendisini ne kadar fotoğrafın içinde hissederse o kadar başarılı bir sanat ürünü ortaya koymuş olur. Fotoğraf benim için bir tutku haline geldi. Fotoğrafçılığı bir iş olarak görürseniz üzerinize kambur olur. Fotoğraf tespittir, tarihtir ve sanattır.”


Zaman Gazetesi
Pazar ilavesi
3 ağustos 2008
Sayı: 88
Bölüm: Aktüel

Takip Ettikleri (Liste)

Ludmila Yilmaz Sadettin Terzioğlu Canan Özdil Mehmet Taşel Umut Sabuncu Ayhan Demircioglu Mehmet Teoman Hüseyin Sarı Ahmet Urhan Eyup Yurtsever F.hande Batmaz mitr_

Kişisel Bilgileri

  • Ad Soyad : şaban ok
  • Şehir : Kayseri
Teşekkürler!