Profil

belki_birgun

04 Mayıs 2008

Hakkında

55 Yaşında emekli bir ademim. Fotografın karacahiliyim. Aşagıdaki yazıyı okudugumdan beri iyice cahil oldugumu anladım. Bu yazıyı ilk okudugumdan beri fotograf felsefem değişti. Ögrenmenin doymsuz açlıgı içimi kasıp kavuruyor. Omrum yeterse de bunu başaracagım.Duygularımı güzel yada çirkin demeden sizlerle paylaşıyorum. Saygılarımla
“Dünyanın her yerinde anlaşılan tek ortak “dil” olan fotoğraf bütün uluslar ve kültürleri bir araya getirerek insan ailesini birbirine bağlar. Siyasal etkilerden bağımsız kaldığında insanların özgür olduğu yerlerde yaşamı ve olayları doğrulukla yansıttı. Başkalarının umutlarını ve umutsuzlukların paylaşmasına izin verir, siyasi ve toplumsal duruma aydınlık getirir. İnsanoğlunun, insanlığın ve insanlık dışılığın görgü tanığı oluruz” (Sontag, 1993: 201).

Sanatın halka dayanma isteği sanatçıların hiç bitmek tükenmek bilmeyen bir temel arzusudur. Adeta bir ütopya. Çünkü sanatta kavrayış gerçek bir emekle çözümleme ister. Ancak halka dayanmayan sanatın yaygınlaşmadığı da sanat tarihinin yaşanmış bilinen gerçeğidir. Fotoğraf sanatı yalnız seyirlik bir sanat olmayıp, geniş kitlelere büyük kavrayış kazandıran bir iletişim büyüsüdür. Halka inme, onunla iletişim kurma konusunda en yaygın şans çağdaş fotoğraf sanatının olmuştur.

Fotoğraf bazen sosyal amaçlı, bazen bilinmeyeni anlatmak, bazense gerçeği kanıtlamak, tanık olmak gibi görevler üstlenmiştir. Teknolojinin etkisiyle amaçları değişmiş, bazen yanlış kullanımlar sonucu fotoğraf amacından saptırılmıştır. Ancak şu da bir gerçektir ki günümüzdeki kolaj ve montaj gibi müdahaleci tavra rağmen teknolojik imge üretiminin fotoğrafı öldüremediği, insanların teknoloji yardımıyla da olsa ürettikleri fotoğraflar elleriyle dokunmaktan ve tüketmekten kendilerini alamadıkları ileri sürülebilir.

Fotoğraflar, yaşanmakta olan bir hayat sürecinden alınmış birer görsel andaç gibidirler. Fotoğraf, yalnızca bir sanat değildir; o bir sanat yapıtından çok daha iyi şeyler yapabileceğini hep kanıtlamıştır. Tüketildiği her ortamda, insanların tutum ve davranışlarına etkileri olumlu veya olumsuz yönde olmuştur.
Kaynak: FOTOĞRAF SANAT İLİŞKİLERİ
Yrd.Doç.Dr.Ahmet İMANÇER

Takip Ettikleri (Liste)

Seyda Barluk Merve Özçelik Remzi Deniz Nilufer Lazenby Nail Bilen Ece Karaarslan Ilter Savas Güney Öge Erkan Şen Mustafa Erkek Feray Akyüz bakisu

Kişisel Bilgileri

  • Ad Soyad : asaf şen
  • Şehir : İstanbul
Teşekkürler!