Profil

SINA

13 Aralık 2004

Hakkında

Fotoğraflarım silindi, baştan yüklüyorum... BKNZ: http://www.fotokritik.com/forum/50263

1982 yılında Diyarbakır’da doğan Mehmet Sina Demiral; ilk, orta ve lise eğitimini Diyarbakır’da tamamladıktan sonra 2000 yılında İTÜ İşletme Mühendisliği’ni kazandı ve İstanbul’da yaşamaya başladı. 2004 yılında üniversiteyi bitirmesi ile fotoğrafla tanışan Mehmet Sina Demiral, İstanbul sevgisini çektiği İstanbul fotoğraflarıyla süslemeye başladı. Şu an KPMG Turkey adlı uluslararası bir bağımsız denetim firmasında denetçi olarak çalışmakla beraber fotoğrafçılığı serbest ve kişisel çekimleri için sürdürmektedir.

Daha önce Fotofanclub’ın düzenlediği Karma Sergileri’ne ve İstanbul’u Düşünüyorum Karma Sergisi’ne katıldı. Ayrıca; Foreign Policy, Popüler Tarih, Chica, Go-Girl, Ekonometri dergisinde ve çeşitli İstanbul kataloglarında fotoğrafları yayınlandı.

M. Sina Demiral’ın fotoğraf ve fotoğrafçılık hakkında düşünceleri, genel olarak herkesin fotoğraf çekebileceği ama pek azının sanatsal kaygıyla deklanşöre basıldığı temeline dayanır.

Fotoğrafı anlamlı kılacak kompozisyon öğelerinin, o anı en iyi yansıtabilecek ışık değeriyle yaratıcı bir bakış açısı eşliğinde dondurduğuna inanır.

Fotoğrafta portre çalışırken, insan unsurunun sömürülmesine karşı çıktığı gibi, fotoğrafın temel öğesi insan olduğunda spontane çalışılan sokak fotoğrafı haricinde etik olarak kişilerin izni ile deklanşöre basılması gerektiğine inanır.

Her yerden bir fotoğraf çıkabileceğine inanıyorsa da, her mekandan çıkabilecek fotoğrafın başarılı olabileceğine inanmaz. Fotoğrafta çekilen anın doğallığına, kurguda ise konu gereğince absürd yada doğal olması gerektiğine dayanır.

Fotoğrafta dijital müdahelelere karşı olmadığını, çağın bir gereksinimi olarak eğer doğru yerde doğru fotoğrafa uygulandığında sanatsal değerini artıracaksa yapılması gerektiğine de inanmaktadır.

Kişisel Bilgileri

  • Ad Soyad : Sina Demiral
  • Şehir : İstanbul
Teşekkürler!