Çeşitli Fotoğrafları / Şehzade Mustafa

Tüm hakları saklıdır © alelade
alelade Fotoğrafı
 • Kategori : Çeşitli
 • Yüklenme Tarihi : 07 12 2007 17:17
 • Copyright : alelade
Etiketler

Şehzade Mustafa

Diğer Fotoğrafları

Emir Çakmak Külliyesi Fotoğrafı

Yeşil Kubbe kubbe-i Hadra Fotoğrafı

Usûl Fotoğrafı

Edeb Fotoğrafı

Şehzade Mustafa Fotoğrafı

Sonbahar Fotoğrafı

Mevlânâ Ve Şems Fotoğrafı

Bir Hoş Sadâ Fotoğrafı

Her Gelen Baktı Geçti Fotoğrafı

Işıkla Yazılsın Sonsuza Adım Fotoğrafı

Yeni Fotoğraflar

doğa,manzara Fotoğrafları güneş Fotoğrafları doğa,makro,anemon,manisa,lale,tulip,tulipan Fotoğrafları Fotoğrafları Fotoğrafları çiçek Fotoğrafları Fotoğrafları Fotoğrafları Fotoğrafları Fotoğrafları süslü damone, anthocharis damone, eastern orange tip Fotoğrafları süslü damone, anthocharis damone, eastern orange tip Fotoğrafları
Muradiye Külliyesi  Yeni Cami Bursa Fidan Han Yeni Camii - 1 Yeşil Türbe Şehzadebaşı Camii Yeni Camii eminönü Yenicami Kubbe İçi Şehzadebaşı Camii-1 Kubbeler

Kanuni Sultan Süleyman’In Katlettirdiği Oğlu Şehzade Mustafa’Nın Kabri.


"1553’E Kadar Olan 17 Yıllık Süre Içinde Hürrem Ve Etrafındakilerin Kışkırtmalarına Boyun Eğmeyen Kanuni En Sonunda Rüstem Paşa’Nın Çaldığı Şehzade Mustafa’Nın Mührüne Sahip Ve Mustafa’Nın El Yazısı Taklit Edilerek İran Şahına Yazılan Mektupları Görür. Kanuni Artık Mustafa’Ya Güvenmemektedir Ve Onu Tahta Layık Görmez. Ağustos 1553’Te İran Seferine Çıkan Kanuni’Nin Ordusuna Kendi Ordularıyla Bayezid Ve Selim De Katılır. Mustafa Da Amasya’Dan Kendi Askerleriyle Yola Çıkar Ve Hiç Bir Şeyden Habersiz Tokat Yakınlarında Aktepe’De Babasının Ordusuna Katılır. El Öpmek Için Babasının Otağına Girdiğinde Nöbetçiler Silahlarını Dışarda Bırakmasını Ister (O Dönemde Bir Tek Şehzadeler Padişah Çadırına Silahlarıyla Girebilmektedir). O Yüzden Mustafa Bu Isteğe Bir Anlam Veremez, Biraz Kızar, Kırılır Ama Silahlarını Bırakır. Kendisini Koruyan 3-4 Adamına Dışarda Beklemelerini Söyler. İçeri Girdiğinde Babasını Göremez. Endişesi Artmıştır. Tam O Sırada 7 Dilsiz Cellat Üstüne Atılır Ve Yağlı Ibrişim Kemendini Boynuna Takmaya Çalışır. Çok Güçlü Olan Mustafa’Yı Bir Türlü Yere Düşüremez Dilsizler. Güçlü Yumruklarıyla Dilsizleri Kendinden Uzakta Tutmakta Olan Mustafa Eski Arkadaşı Zal Mahmut Ağa’Nın Geldiğini Görür. Zal Mahmut Ağa Elinde Baltayla Gelmektedir. O Kadar Sene Şehzadeden Iyilik Görmüş, Ona Yoldaşlık Yapmış Bu Kişi Baltayla Mustafa’Nın Sırtına Vurur. Yere Düşen Mustafa’Nın Boynuna Kement Atılır.

Ve Oracıkta Daha 38 Yaşında, Osmanlı Tarihinin En Parlak Padişahlarından Biri Olabilecek Kapasiteye Sahip Bu Insanın Düşüşü Belki De Osmanlı’Nın Düşüşünün Bir Provasıydı."

 • payitaht | 9 yıl önce
  hiç şüphesiz kimlik sahibi bir durağan cisim fotoğraf çalışması. netlik, ışık ve renkler doygun, canlı. belki kompozisyon açısından ele alındığında kadrajın solundaki pencere çevresi ya tam girmeliymiş yahut hiç girmemeliymiş. tarihimizi ve kültürümüzü hatırlattığınız için teşekkür ederim..
Yorum Yaz
  Gönder