Doğa Fotoğrafları / Lüleburgaz Taşköprü

Tüm hakları saklıdır © gunergok
gunergok Fotoğrafı
  • Kategori : Doğa
  • Yüklenme Tarihi : 19 11 2007 20:48
  • Copyright : gunergok

Diğer Fotoğrafları

Beslenme Saati Fotoğrafı

Mousa Sow'un Golü Fotoğrafı

Çiçek Fotoğrafı

Şimdi Aşk Zamanıdır Fotoğrafı

Bunun Adı Sevgi Fotoğrafı

Hey Gidi Günler Hey  Fotoğrafı

Kediş Fotoğrafı

Ekmek Peşinde Fotoğrafı

Ana Sevgisi Fotoğrafı

Martistanbul Fotoğrafı

Neredesin Sen Fotoğrafı

Pembe Beyaz Mutluluk Fotoğrafı

Yeni Fotoğraflar

mardin,tarih,taşevler Fotoğrafları çocuk, mutluluk Fotoğrafları yosun Fotoğrafları anıtkabir, ankara, başkent, atatürk Fotoğrafları doğa,çiçek, crocus Fotoğrafları  Fotoğrafları  Fotoğrafları  Fotoğrafları rahle Fotoğrafları uçaktan, gökyüzü Fotoğrafları karlı dağlar, kış Fotoğrafları kedi,hayvan Fotoğrafları
Taş Köprümüz

Sokulu Mehmet Paşa (Taşköprü-Lüleburgaz) Köprüsü (Lüleburgaz)

Kırklareli Lüleburgaz Ilçesinde, Havsa-Çorlu Yolu Üzerinde Bulunan Bu Köprü Burgaz Deresi Üzerine Yapılmıştır. Köprü Sokulu Mehmet Paşa’Nın Lüleburgaz’Da Yaptırmış Olduğu Külliyenin Bir Bölümünü Oluşturmaktadır. Kitabesi Bulunmamakla Beraber, Lüleburgaz’Daki Yapı Topluluğunun Kervansaray Kapısı Üzerinde Bulunan 1564 Tarihi Bu Köprünün Yapım Tarihi Ile Aynı Olduğu Sanılmaktadır.

Köprü Kalker Cinsi Kesme Taştan, Dört Gözlü Olarak Yapılmıştır. Köprünün Uzunluğu 83.50 M., Genişliği 5.95 M.dir. Köprünün Ortasındaki Yuvarlak Kemerli Gözünün Açıklığı 8.50 M.dir. Köprünün Iki Büyük Kemeri Arasında Daha Küçük Tahliye Gözü Bulunmaktadır. Köprünün Ortasında Dışarıya Doğru Çıkıntılı Balkon Şeklinde Bir Dinlenme Yeri Vardır. Köprünün Menba Tarafında Orta Ayak Önündeki Selyaran Orijinal Halinde Günümüze Gelmiştir. Mansap Tarafındakiler Düzgün Piramit Şeklindedir. Köprünün Lüleburgaz Tarafındaki Ilk Ayak Orijinal Şeklini Korumuş, Diğerleri Yapılan Onarımlarla Değişmiş Ve Selyaranların Üzerine Piramit Yerine Konik Şekiller Konulmuştur. Ayrıca Tempan Duvarları Da 1930’Lu Yıllarda Yapılan Onarım Sırasında Yükseltilmiştir.
Http://www.kenthaber.com/ildetay.aspx?id=810 Adresinden Alıntıdır

Yorum Yaz
  Gönder