Tüm hakları saklıdır © maikedi
maikedi Fotoğrafı
  • Kategori : Gündelik Yaşam
  • Yüklenme Tarihi : 28 09 2007 13:41
  • Copyright : maikedi
Etiketler

Şeker Kırma

Diğer Fotoğrafları

Erkenci Fotoğrafı

Poz Fotoğrafı

Umut Fotoğrafı

Paptya Fotoğrafı

Bahar Fotoğrafı

Erken Gelen Bahar Fotoğrafı

Balıkgözü Fotoğrafı

Misafir Fotoğrafı

Derinlik Sarhoşluğu Fotoğrafı

Hepimiz Fotoğrafı

İsimsiz Fotoğrafı

Balerin Fotoğrafı

Yeni Fotoğraflar

ist Fotoğrafları boğaz ve martı,martı fotoğrafları,istanbul boğazı ve martı,vapur ve martı Fotoğrafları doğa keçi hayvanlar dağ Fotoğrafları deve hayvan tabiat yavru Fotoğrafları çiçek nar doğa  Fotoğrafları doğa manzara su göl Fotoğrafları  Fotoğrafları cami  Fotoğrafları tiren hicaz  Fotoğrafları deve doğa hayvanlar manzara Fotoğrafları manzara bahar köy ağaç çiçek Fotoğrafları  Fotoğrafları
Bayramınız Mübarek Ola

Şeker Kırma…
Gelinin Dili Tatlı Olsun ,geçimli Olsun Diye Kına Gecesinde Başının Üzerinde Nöbet Şekeri Kırılır.kırılan Parçalardan Özellikle Çocukları Olması Isteyenlere Ve Bekarlara Yedirilir.bereket Getirdiğine Inanılır.


.............
Kına Gecesinin Olduğu Gün Veya Akşamında Uygulanan Geleneklerden Biri De Şeker Kırma Olarak Adlandırılmaktadır. Bu Gelenek Adını Kırmızı Renkli Nöbet Şekerinin Gelinin Başında Bir Tepsi Üzerinde Kırılmasından Almaktadır.
“Oturduyor Gelini, Tepsiyi Getiriyorlar, Kiloluk Şekerler Olurdu, Nöbet Şekeri Gibi Şekerleri Böyle Eliyle Böyle Parçalaya Parçalaya, Sinilere Döküle Döküle, Siniye Dökülenleri Çocukların Üstlerine Ata Ata Şeker Gırması Olur. Sonra O Şeker Gırmaya Gidenler De Şeker Gırıldıktan Sonra Tepsi Gonulur, Herkes Para Atar Onun Içine”
“Kına Gecesinde Iki Sandalye Bir Masa Korlar, Onları Yan Yana Oturdurlar, Gelin Ve Damadın Üzerinde Yengeler Şekerleri Paralarlar. Tabağın Üstündeki Şekerleri Döverler Yani, Onu Kırarlar Yani, Onun Ismine Biz Şeker Paralaması Deriz Ondan Sonra Gelinle Damat Oynar”

Ege Bölgesi Düğün Adetlerinden....

Yorum Yaz
  Gönder