Tüm hakları saklıdır © veliefendi
veliefendi Fotoğrafı
  • Kategori : Gündelik Yaşam
  • Yüklenme Tarihi : 14 09 2007 21:44
  • Copyright : veliefendi
Etiketler

Mamure Kalesi

Diğer Fotoğrafları

40 Dere Fotoğrafı

’’güldestan’’ Fotoğrafı

’’beyaz’’ Fotoğrafı

’’kuğu Gölü-2’’ Fotoğrafı

’’toroslar’da Yaşam’’ Fotoğrafı

’’sunturas’’ Fotoğrafı

’’başörtüsü’’ Fotoğrafı

’’uzuncaburç_1’’ Fotoğrafı

’’kuşlar’’ Fotoğrafı

’’barış Güvercini’’ Fotoğrafı

’’kupa Kizi’’ Fotoğrafı

’’şelale’’ Fotoğrafı

Yeni Fotoğraflar

 Fotoğrafları diken ölçü doğa Fotoğrafları life,hayat,anadolu,yaşam Fotoğrafları ankara doğa manzara Fotoğrafları günbatımı doğa manzara Fotoğrafları dalyan,deniz,bulanıklık,mavi,iskele Fotoğrafları  Fotoğrafları istanbul, kadiköy, lodos, fener Fotoğrafları demirci, safranbolu, iş, yaşam, çalışma Fotoğrafları  Fotoğrafları  Fotoğrafları  Fotoğrafları
Mamure Kalesi Mamure Kalesi   V Mamure Kalesi Mamure’de Akşam Mamure Kale Camisi - Anamur Mamure Anadolu�nun En Ucu Mamure Kalesi - Anamur "mamure Kalesi anamur" Mamure Kalesi �i   Anamur

Mamure Kalesi / Anamur

Antalya-Mersin Karayolu Üzerinde Anamur'a 8 Km. Uzaklıkta Bozdoğan Köyü Sınırları Içerisinde Yer Alan Ve 3 Bölümden Oluşan Kalenin 39 Kulesi Camisi Ve Hamamı Bulunuyor.
Mamure Kalesi Bir Çok Anadolu Kalesinde Olduğu Gibi Antik Temeller Üzerine Kurulmuştur. 1988 Yılında Anamur Müzesi Müdürlüğünce Yapılan Kurtarma Kazılarında M.s. 3-4. Yüzyıllara Ait. "ryg Monai" Adlı Fazla Etkili Olmayan Geç Roma Kentine Ait Tabanları Mozaik Döşeli Yapı Kalıntıları Ortaya Çıkartılmıştır.
Mamure Kalesi 14. Yüzyılda Karamanoğulları Tarafından Önemli Ölçüde Onarım Gördüğünden Adı. "mamure" Olarak Değiştirilmiştir. Kale Daha Sonra 15 Ve 16. Yüzyıllarda Küçük Onarımlar Görmüş, 18. Yüzyılda Osmanlılar Tarafından Yeni Eklentiler Yapılmıştır.
Şikari Tarihine Göre; Anamur Ve Taşelinin Zapt Ve Harap Edilmesi Üzerine, Karamanoğlu Mahmut Bey (1300-1308) Beyleri Ve 36 Bin Kişilik Ordusuyla Düşmanı Bozguna Uğratıp, Kaleyi Ele Geçirdiği Ve Yeniden Mamur Edip, Adını "mamure" Koyduğu Kaydı Geçer.

Yorum Yaz
  Gönder