Durağan Cisim Fotoğrafları / Pertevniyal Valide Sultan Camii

Tüm hakları saklıdır © demirkanad
demirkanad Fotoğrafı
 • Kategori : Durağan Cisim
 • Yüklenme Tarihi : 27 11 2009 20:24
 • Copyright : demirkanad

Diğer Fotoğrafları

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü Fotoğrafı

Gün Batımı Fotoğrafı

Hisar Fotoğrafı

Beşiktaş Fotoğrafı

Martı Fotoğrafı

Martı Fotoğrafı

Mudanya Fotoğrafı

Ortaköy Fotoğrafı

Köprü Fotoğrafı

Dokunmayın Bana Fotoğrafı

Memleketim Fotoğrafı

Bulutlar Göz Seçer Fotoğrafı

Exif Bilgileri
 • Kamera : Canon EOS 400D DIGITAL
 • Odak Uzaklığı : 18/1
 • Enstantane : 1/800
 • Diyafram : f/18.0
 • ISO/Film : 1600

Yeni Fotoğraflar

kuş Fotoğrafları kızılcahamam Fotoğrafları Fotoğrafları korkmaz Fotoğrafları Fotoğrafları Fotoğrafları ereğli,günbatımı,deniz,güneş,manzara,türkiye Fotoğrafları Fotoğrafları sfıraltı Fotoğrafları atatürk albertuyumu meriç Fotoğrafları Fotoğrafları Fotoğrafları
Kale Kapısı Kilise Erciyes Beylerbeyi Sarayı 2 Büyük Mecidiye ortaköy Camii Balkondan Hdr Sonbahar �i İstanbul Yanıyor Ve Biz Sadece Çekip Gidiyoruz Foça Fsm

* Sultan Ii. Mahmut'un Eşi Ve Sultan Abdülaziz'in Annesi Olan Pertevniyal Valide Sultan Tarafından Yaptırılmıştır.
* Cami 1869-1871 Yılları Arasında Inşa Edildi.
* Planlarını Sarkis Balyan 'ın Çizdiği, Hazırlanmasına Hagop Balyan`ın Katıldığı Da Bilinmektedir. Mimarı Montani'dir. Çizim Işlerinde, Desinatör Osep Çalışmıştır. Uygulama Ve Şantiye Yönetimi Için Bedros Kalfa Ve Duvarcı Ohannes Ile Dülger Kolbaşısı Dimitri Görevlendirilmiştir.
* Camii`nin, Neogotik Tasarımıyla Klasik Camilerden Oldukça Farklı Bir Mimarisi Vardır.
* Devlet Ileri Gelenlerinin, Din Bilginlerinin, Hocaların Katılımıyla Düzenlenen Büyük Bir Törenle Temeli Atıldı. Pertevniyal Sultan Temel Atma Töreninini Meydanı Görebilen Bir Evin Penceresinden Izledi.
* Tek Şerefeli Iki Minaresi, Dolmabahçe Camii'nin Minarelerinden Daha Geniş Tutulmuştu. İç Mekân Bakımından Da Bu Camiden Daha Genişti. Tek Kubbesi Yüksek, Fakat Küçüktür. Neogotik Yüzey Bezemeleri Bu Camiye Ayrı Bir Güzellik Kazandırır. Aynı Bezeme Zenginliği Ve Güzellik Caminin Iç Kısımları Için De Geçerlidir. Altın Yaldızla Parlatılan Mavi Rengin Egemen Olduğu Kalem Işi Süslemeler, Iç Mekanı Baştan Sona Süslemektedir. Caminin Aksaray Meydanı`na Bakan Avlu Kapısı, İstanbul`daki Camiler Için Pek Alışılmadık Ve Aynı Zamanda Da Göz Kamaştırıcıdır. Bu Kapı Osmanlı Taş Oyma Sanatının Nadide Ürünlerindendir.
* 1956-59 Arasındaki Aksaray Meydanı Düzenlenmesi Esnasında Sebil Gibi Camiye Ait Bazı Unsurlar Kaldırılmış Veya Yeri Değiştirilmiştir.
* Caminin Çevresindeki Eserler : Bir Çeşme, Bir Kütüphane, Pertevniyal Sultan'ın Kendisi Için Yaptırdığı Türbeden Oluşmaktadır. Kütüphanesi, Süleymaniye Kütüphanesi'ne Taşınmıştır. Trafikten En Çok Etkilenen Cami Bu Camidir. Caminin Kahyası Hüseyin Bey Cami Masrafı Olarak 7961 Kese 396 Kuruş 10 Para Harcamış; Üç Ayrı Temel Çukuruna Olmakla 3225 Lira Temele Gömülmüştür. (İstanbul, S.121)
Kaynak Vikipedi, Özgür Ansiklopedi

 • kappadokien | 8 yıl önce
  oldukca guzel be basarili sunum
  basarilar
Yorum Yaz
  Gönder