Makro Fotoğrafları / Şehzade Mehmet Cami

Tüm hakları saklıdır © okerim
okerim Fotoğrafı
 • Kategori : Makro
 • Yüklenme Tarihi : 12 11 2009 15:28
 • Copyright : okerim

Diğer Fotoğrafları

Boylu - Soylular Fotoğrafı

Flugtag Panorama Fotoğrafı

Zoom İn Out Fotoğrafı

Tophane Fotoğrafı

Uludağ Teleferik Fotoğrafı

Uludağ Panorama Günbatımı Fotoğrafı

Ulu Cami Hat Sanatı Fotoğrafı

İnsan Gider  Yazı Kalır Fotoğrafı

Uludağ Zirve Panorama Fotoğrafı

Teleferikten Panoramik Uludağ Fotoğrafı

Orhan Gaziden Panorama Bursa Fotoğrafı

Tophane Evleri Panorama Fotoğrafı

Yeni Fotoğraflar

nur dağı, mekkei mükerreme, dağ, manzara Fotoğrafları Fotoğrafları Fotoğrafları Fotoğrafları Fotoğrafları kuş Fotoğrafları kuş Fotoğrafları kızılcahamam Fotoğrafları Fotoğrafları korkmaz Fotoğrafları Fotoğrafları Fotoğrafları
Lg Formula1 İstanbul 09 Eve Dönüş 2016  İstanbul_17 Sokak Kadrajları � Tattoo Artist Erbil Yanbul 1453 İ N T � F A D A İstanbul Ve Kizi -2 Istanbul Sahne

Kanuni Sultan SüleymanIn Genç Yaşta Ölen Oğlu Şehzade Mehmet Adına Mimar Sinan Tarafından Yapılmıştır.

Kanuni Sultan SüleymanIn Ve Osmanlı İmparatorluğuNun En Parlak Devrinin Büyük Mimarı Mimar Sinan, Şehzade Camii Ve Külliyesini 1544-48 Tarihleri Arasında Dört Yılda Tamamlamıştır. Koca Sinan Daha Sonraları Yaptığı Bir Değerlendirmede Şehzade Çıraklık, Süleymaniye Kalfalık, Edirne Selimiye De Ustalık Eserimdir Diyecektir. İşte Şehzade Camii SinanIn Mimari Dehasındaki Ana Devirler Olan Bu Üç Abide Eserin Ilk Basamağıdır.

Yarım Kubbe Problemini Ilk Defa Ele Aldığı Bu Camide Mimar Sinan Dört Yarım Kubbeli Ideal Bir Merkezi Yapı Meydana Getirip, Rönesans Mimarlarının Rüyasını Gerçekleştirmiştir.cami Kare Planlı Olup, Üstü Yarım Küre Şeklinde Bir Büyük Kubbe Ve Bunun Etrafında Dört Yarım Kubbeyle Örtülmüştür. Dört Köşede Yarım Küre, Dört De Küçük Kubbe Vardır. Bütün Kubbeler Dört Büyük Fil Ayağı Üzerine Oturur. Mimar SinanIn Eserlerinde Görülen Sadelik Ve Tezyinat Bu Camide De Görülür.

Şehzade CamiiNin Büyük Dış Avlusu Altı Kapılıdır. Caminin Cümle Kapısı Duvarının Iki Yanındaki Ikişer Şerefeli Çift Minaresi Yapının En Dikkat Çeken Bölümlerindendir. Diğer Cami Ve Minarelerdeki Sadelik Burada Yoktur. Koca SinanIn Bu Minarelerdeki Tezyinatı Emsalsizdir.

 • Ibrahim_Yuksel | 8 yıl önce
  Merhabalar Ozgur,

  Hersey cok guzel, kadraj disinda. Keske minareyi alacak sekilde Paranomik calissaydin, iki karede sonra birlestirseydin harika olurdu bence..

  Tebrik Ederim....
Yorum Yaz
  Gönder