Makro Fotoğrafları / Gazi Ahmet Paşa Cami - Topkapı

Tüm hakları saklıdır © okerim
okerim Fotoğrafı
 • Kategori : Makro
 • Yüklenme Tarihi : 05 10 2009 10:03
 • Copyright : okerim

Diğer Fotoğrafları

Boylu - Soylular Fotoğrafı

Flugtag Panorama Fotoğrafı

Zoom İn Out Fotoğrafı

Tophane Fotoğrafı

Uludağ Teleferik Fotoğrafı

Uludağ Panorama Günbatımı Fotoğrafı

Ulu Cami Hat Sanatı Fotoğrafı

İnsan Gider  Yazı Kalır Fotoğrafı

Uludağ Zirve Panorama Fotoğrafı

Teleferikten Panoramik Uludağ Fotoğrafı

Orhan Gaziden Panorama Bursa Fotoğrafı

Tophane Evleri Panorama Fotoğrafı

Yeni Fotoğraflar

 Fotoğrafları Fotoğrafları Fotoğrafları kuş Fotoğrafları kuş Fotoğrafları kızılcahamam Fotoğrafları Fotoğrafları korkmaz Fotoğrafları Fotoğrafları Fotoğrafları ereğli,günbatımı,deniz,güneş,manzara,türkiye Fotoğrafları Fotoğrafları
Gezinti Istanbul Tutan Adamlar Hediye Istanbul İstanbul 2 Ters �şık Boğazdan Bir Kare Bir Nefes İstanbul Boğaz İstanbul

Gazi Ahmet Paşa Camii İstanbul'un Topkapı Semtinde Fatma Sultan Mahallesinde Bir Camidir. Mimarı Mimar Sinan'dır. Yapım Tarihi 1558. Kara Ahmet Paşa Camii Olarak Da Bilinir. Caminin Banisi Kara Ahmet Paşa Yavuz Selim'in Damadıdır. 1553'te Idam Edilmiştir.türbesi Caminin 50 M Batısında Müstakil Bir Yapıdır.
Gazi Ahmet Paşa Camii'nin Anakubbesi 6 Filayağı Üzerindeki Kemerlere Yaslanır Ve 4 Yarım Kubbeyle Çevrilidir. Kasnak Pencereleri Ile Caminin Iç Avlusundan Giriş Kapısının Iki Yanındaki Dev Pencereler Ilginçtir. 2 Dış Avlu Kapısı, 2 Iç Avlu Kapısı, 3 Cami Giriş Kapısı Vardır. Caddedeki Avlu Giriş Kapısında Bir Zincir Vardır Ve Bu Kapıdan Girişteki Avlunun Sağı Hazireye Ve Musalla Taşlarına, Solu Ağaçlıklı Bir Bahçeye Bakar. Sağdaki Patika Doğu Kapısına Gider. Soldaki Patikadan Ise Iç Avlu Kapısına Gidilir. Minare Caminin Sağında Bitişiktir Ve Sanatlıdır, Üzerinde Yıldız Işaretleri Vardır. Güneybatı Duvarında Üçgen Güneş Saati Bulunmaktadır. Üstü Beşik Eğimli Dış Duvarlar 2 M Boyunda Olup Alt Sırası Kafes Pencerelidir.
İç Avlu Dört Çimenlik Sekiye Ayrılmıştır. Kıbleye Göre Batı Kapısı Merdivenlidir. Ortasında Hacı Ahmet Hayratı Büyük Taş Ve Mermer Şadırvan Bulunur. Ahşap Çatılı Ve Çokgen Şadırvanın Muslukları Eski Bakır Sanatı Işidir. Revaklı Avlunun Üç Tarafında Medrese Odaları Bulunmaktadır. Bu Medreseler Üç Tarafta, 22 Sütunlu Kubbeli Bölüm Oluşturur. Son Cemaat Yeri Ise Caminin Kıble Kapısına Göre 25 Cmlik Bir Platformdadır. Kıble Kapısı Üzerinde Bir Besmele Hattı Vardır. Doğu Ve Batı Giriş Kapıları Sundurmalıdır.
Caminin Sahınında Mihrap, Kürsü, Minber Tarafı 10 Cm Yüksekçedir. Üstleri Özel Renkli Ve Hat Çinili Pencereler Ve Yazılarla Çevrilidir. Kıble Kapısından Girildikten Sonra Sağ Ve Soldaki Merdivenlerden Kadınlar Mahfiline Çıkılır. Müezzin Mahfili Tavanı Nadir Bir Sanat Eseridir.
Caminin Dış Avlusunun 50 M Yanında Gazi Ahmet Paşa Türbesi Yer Alır.türbenin Karşısındaki Dikdörtgen Bina Ise Ahilik Kültürünü Geliştirme Ve Eğitim Merkezi'dir.

 • omrfrk_ | 8 yıl önce
  fotoğrafın sağa meyilli olması biraz rahatsız edici... ama renk düzeni çok hoş.. yağlı boya resim gibi olmuş..
Yorum Yaz
  Gönder