Gündelik Yaşam Fotoğrafları / Çırağan Sarayı

Tüm hakları saklıdır © hakanblue
hakanblue Fotoğrafı
 • Kategori : Gündelik Yaşam
 • Yüklenme Tarihi : 30 06 2009 10:12
 • Copyright : hakanblue
Etiketler

gezi

Diğer Fotoğrafları

Menekşelerim Fotoğrafı

Bulutların Türkiye Özlemi Fotoğrafı

İstanbul Gün Batımı Fotoğrafı

İstanbul Ve AŞk Kokan Mekanlar Fotoğrafı

Bir Sevdadır Tirebolu Fotoğrafı

İstanbul Ve AŞk Fotoğrafı

Denizin Sessizliği  Fotoğrafı

Anlam Yükleyen Zamanlar Fotoğrafı

Gece Lambası Fotoğrafı

Akşam Güneşinde Aşk  ve Yanlız Duygularla Bir Güneş Batımı  Fotoğrafı

Tirebolu Fotoğrafı

Giresun Kalesin’den  Adasına Bir Yolculuk Fotoğrafı

Yeni Fotoğraflar

 Fotoğrafları Fotoğrafları Fotoğrafları Fotoğrafları Fotoğrafları Fotoğrafları Fotoğrafları kar çam manzara Fotoğrafları faysal camii, islamabad, pakistan Fotoğrafları faysal camii, islamabad, pakistan Fotoğrafları çocuk, okul, umut Fotoğrafları doğa,huzur,sessizlik Fotoğrafları
Beni Çekme Filmi Yakarım Semerkand İsimsiz İsimsiz Innominato Izmir Bornova Da Uykunuz Gelirse Adres Burası Tavus Şile Kalesi Zamana Direniş Yaban Hayat

Çırağan Sarayı; İstanbul, Beşiktaş Ilçesi, Çırağan Caddesi Üzerinde Bulunan Tarihi Saray.

Haliç Ve Boğaziçi’Nin En Güzel Yerleri Sultanlar Ve Önemli Kişilere Saray, Köşkleri Ve Yapıtlar Için Tahsis Edilmişti. Zaman Içinde Bunların Bir Çoğu Yok Olmuştur. Büyük Bir Saray Olan Çırağan’Da 1910 Yılında Yanmıştı. Önceki Bir Ahşap Sarayın Yerinde 1871 Yılında Sultan Abdülaziz Tarafından Saray Mimarı Sarkis Balyan’A Yaptırılmıştı. 4 Yılda 4 Milyon Altına Mal Olan Yapının Ara Bölme Ve Tavanı Ahşap, Duvarlarda Mermer Kaplıydı. Yapımı Için Avrupa Devletlerinden Borç Alınmıştır.

Taş Işçiliğinin Üstün Örnekleri Sütunları Zengin Döşenmiş, Mekanlar Tamamlardı. Odalar Nadide Halılarla, Mobilyalar Altın Yaldızlar Ve Sedef Kalem Işleri Ile Süslüydü. Boğaziçi’Nin Diğer Sarayları Gibi Çırağan’Da Birçok Önemli Toplantıya Mekan Olmuştu. Renkli Mermerle Süslenmiş Cepheleri, Abidevi Kapıları Vardı Ve Arka Sırtlardaki Yıldız Sarayına Bir Köprü Ile Bağlanmıştı. Cadde Tarafı Yüksek Duvarlar Ile Çevriliydi. Yıllar Boyu Harabe Halinde Duran Kalıntı Büyük Tamirler Sonunda Yeniden Ihya Olmuş, Yanına Ilave Edilen Eklentiler Ile 5 Yıldızlı, Güzel Bir Sahil Oteline Dönüştürülmüştür. Bahçesinde Süs Havuzu, Iskele Ve Helikopter Pisti Bulunmaktadır. Günümüzde Birçok Sosyal Aktiviteye Ev Sahipliği Yapmaktadır.özellikle İstanbul'a Renk Ve Güzellik Katıyor.

 • dickens | 8 yıl önce
  Selamlar Hakan bey.
  Bir bilgide benden olsun çırağan kelimesi haremden emekli edilen kadınlar için kullanılırmış.O kadınlar sokağa düşüp padişahın onurunu zedelemesinler diye bu sarayda yaşamaları için yaptırılmış saray.
  İstanbul fotolarını çok severim benimde portfolyom var dersaadet diye.
  Fotoğrafınıza galence, Netlik ve bulutların konumu çok güzel.Ancak ufuk çizgisini düzeltmek gerekiyor.Sağdaki bayrak ya olmasa yada tam görünseydi sanırım dahada güzel olacaktı.Ellerinize sağlık.
Yorum Yaz
  Gönder