Tüm hakları saklıdır © OsmanSUDA
OsmanSUDA Fotoğrafı
 • Kategori : Doğa
 • Yüklenme Tarihi : 04 04 2008 00:09
 • Copyright : OsmanSUDA
Etiketler

Nil Nehri

Diğer Fotoğrafları

Çiçek Fotoğrafı

Çiçek Fotoğrafı

Dubai Fotoğrafı

Burj Al Arab Dubai Fotoğrafı

Ahucan Fotoğrafı

Eflatun Fotoğrafı

Çiçek Fotoğrafı

Sböcek Fotoğrafı

İstanbul Fotoğrafı

Tavus Kuşu Fotoğrafı

Karadeniz Fotoğrafı

Trabzon Yedi Göller Fotoğrafı

Yeni Fotoğraflar

tekirdağ sahil Fotoğrafları ist Fotoğrafları Fotoğrafları Fotoğrafları nur dağı, mekkei mükerreme, dağ, manzara Fotoğrafları Fotoğrafları Fotoğrafları Fotoğrafları Fotoğrafları kuş Fotoğrafları kuş Fotoğrafları kızılcahamam Fotoğrafları
Nil Nehri Nil Nehri Nil Nehri’nde Gezinti Feluka felluca Kaptanı Sfenks Nil Kahire İsimsiz Sfenks Ve Piramit Nil’in Filikaları Nil Nehri

Nil Nehiri, Dünyanın En Uzun Nehridir (6.650 Km). Havzası Afrika Kıtasının Üçte Birini Kaplar. Güneyden Kuzeye Doğru Akar Ve Üç Ana Kolu Vardır: Beyaz Nil, Mavi Nil Ve Atbera. Nehrin En Uzaktaki Kaynağı Burundi'deki Doğu Afrika Göller Bölgesi'ndeki Kagera Nehri Olarak Doğar Ve Tanzanya, Ruanda Ve Uganda Sınırlarını Oluşturarak Victoria Gölüne Katılır. Asıl Nil Nehri Bu Gölden Victoria Nili Olarak Çıkar. Kyoga Ve Albert Göllerinden Geçtikten Sonra Albert Nili Olarak Yoluna Devam Eder. Nimule'de Sudan'a Giren Nehrin Ana Kolu, Melekal Yakınında Bahrü'l Gazal Ve Sobat Nehirleriyle Birleştikleri Yere Kadar Bahrü'l Cebel, Mavi Nil Nehri Ile Birleştiği Yere Kadar Da Beyaz Nil Nehri Olarak Anılır. Mavi Nil Etiyopya'nın Orta Kesiminde Doğar Ve Beyaz Nil'e Hartum Yakınlarında Doğu Kıyısından Katılır.mısır'daki Taşkınlara Yol Açan Suyu Ve Bereketli Çamuru Mavi Nil Getirir. Asıl Nil Son Büyük Kolu Olan Atbera Nehrini Hartum'un Kuzeydoğusunda Ve Doğu Kıyısından Alır. Daha Sonra Kuzeybatıya Doğru Geniş Bir S Çizer. Bu Arada Üç Çağlayanı Aşarak Nasır Gölüne Katılır. Bu Gölü Oluşturan Assuan Barajı'nın Aşağısında Mısır Içlerinde Kuzeye Doğru Akar Ve Kahire Yakınlarında Nil Deltasıni Olusturur Ve Iskenderiye Ile Dimyat'tan Akdenize Dokulur.denize Dökülen Yer Olan Ağız Kısmı Yaklaşık Olarak 300 Km Uzunluğundadır.


Mısır'da Nil Nehri'nin Sulama Amacıyla Kullanılması Çok Eski Bir Geçmişe Dayanır. 19. Yüzyılda Baraj Ve Kanalların Yapımı Ile Daha Geniş Bir Alanda Ve Sürekli Sulama Olanağı Sağlanmıştır. Nil Nehri Üzerinde Bulunan Assuan Barajı Hem Sulama, Hem De Elektrik Üretiminde Mısır Için Hayati Bir Önem Taşımaktadır. Nil Nehri Tarih Boyunca Ve Günümüzde Taşımacılıkta Da Yoğun Olarak Kullanılmaktadır.

(Kaynak:vikipedi)

 • pirali | 10 yıl önce
  merhaba osman bey;

  "çok okuyan mı bilir, çok gezen mi?" diye cevabı kişiye göre değişen bir soru vardır ya,
  yerine göre "gezen" yerine göre "okuyan" bilir.. ama muhakkak olan bir şey vardır ki; bilgi paylaşıldıkça çoğalır.. gezdiklerinizi fotoğraflayıp, bilgilerle destekleyerek bize sunmanız bu paylaşıma çok iyi bir örnektir..
  emekleriniz için teşekkür ederim..
Yorum Yaz
  Gönder